Вітаємо Марію Романівну Хару з ювілейним Днем народження!

Першотравень – це не тільки міжнародне свято Праці, а й день народження нашої колеги – професора, доктора медичних наук Марії Романівни Хари.

Її багаторічна наукова і педагогічна діяльність тісно пов'язана з Тернопільським державним медичним університетом імені І.Я. Горбачевського, який вона успішно закінчила в 1983 році, а далі пройшла всі сходинки творчого росту: від аспіранта до завідувача кафедри. З 2011 по 2015 рік працювала професором кафедри здоров’я людини, фізичної реабілітації і безпеки життєдіяльності Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка, а в 2015 році повернулася на рідну кафедру патологічної фізіології, де й по нині посідає посаду професора.

Наукова діяльність Марії Романівни та її учнів спрямована на дослідження гендерних аспектів холінергічної регуляції серця, особливостей метаболічних та структурних змін міокарда при ураженнях міокарда різного генезу (гіперадреналінемія, гіпер- та гіпотиреоз, цукровий діабет, дефіцит статевих гормонів, старіння), ролі опіоїдної системи, системи оксиду азоту, мелатоніну та замісної терапії статевими гормонами в патогенезі кардіоміопатії. У 2006 році вона захистила докторську дисертацію на тему «Роль холінергічної системи в патогенезі адреналінової міокардіодистрофії у тварин різної статі». Нею опубліковано понад 300 робіт наукового та навчально-методичного характеру.

Марія Романівна є активним членом нашого Товариства, учасником усіх його наукових і педагогічних заходів. Їй притаманні високий професіоналізм і відповідальність, принциповість і об'єктивність, коли мова йде про оцінювання результатів наукових досліджень. Водночас вона доброзичлива і готова завжди допомагати колегам і молодим ученим з будь-яких питань як викладання улюбленого предмету, так і організації, проведення та аналізу результатів наукової роботи.

Від щирого серця зичимо Марії Романівні міцного здоров'я, добробуту, невичерпної творчої енергії та нових звершень на ниві наукової і педагогічної діяльності!